Herečka Yvetta Blanarovičová podpoří boj s Alzheimerem. A s ní i seriál Ulice

Herečka Yvetta Blanarovičová podpoří boj s Alzheimerem. A s ní i seriál Ulice

Tvůrci seriálu Ulice ve spolupráci s AD centrem se rozhodli podpořit sbírku pro podporu výzkumu a léčby Alzheimerova onemocnění. Navazují tak na děj seriálu, jehož postavy čekají v následujících týdnech dramatické a emotivně náročné okamžiky. Patronkou sbírky je herečka Yvetta Blanarovičová, která v seriálu Ulice ztvárňuje postavu trpící právě tímto onemocněním.

Ve scénářích seriálu Ulice se často objevují celospolečenská a osvětová témata. V minulosti například alkoholismus, adopce, epilepsie nebo domácí násilí. Letos diváci Ulice prožívají těžké chvíle společně s oblíbenou učitelkou Magdou (Veronika Čermák Macková) a její maminkou Zdenou (Yvetta Blanarovičová), která trpí Alzheimerovou chorobou a její zdravotní stav se zhoršuje rychleji, než všichni doufali. „Rozhodli jsme se podpořit sbírku pro výzkum této nemoci na platformě Donio, abychom využili svůj dosah k něčemu, co má potenciál usnadnit život mnoha lidem. Věřím, že podpora vědy a výzkumu je vždy nejlepší možné řešení. Když každý z nás přispěje jen pár korun, můžeme společně nastartovat něco skvělého a užitečného,“ řekla Yvetta Blanarovičová. Motivací pro dárce je také možnost být vybrán a navštívit ateliéry Ulice společně s Yvettou.

Scénáře příběhu kolem Zdenky byly od počátku konzultovány s odborníky. Hlavním konzultantem k projevům a důsledkům Alzheimerova onemocnění byl prof. MUDr. Aleš Bartoš Ph.D., vedoucí AD Centra, Oddělení kognitivních poruch NUDZ a Poradny pro poruchy paměti FNKV. „Zdenčin příběh je od začátku pečlivě zpracovaný a předcházejí mu důkladné přípravy, jako je to běžné u filmu. Celý štáb je vždy perfektně připraven. Tak emotivní scény totiž nelze mnohokrát opakovat. S trochu nadsázky to bylo natočené na první dobrou. Ten příběh jsme společně s Petrem Vackem a Veronikou Čermák Mackovou opravdu prožili,“ doplňuje Yvetta Blanarovičová.

Prof. MUDr. Bartoš z AD Centra se svým týmem se aktuálně soustředí na výzkum, jak zlepšit paměť u starších osob pomocí růžového šumu ve spánku nebo probiotik. „Do našich projektů hledáme starší dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci výzkumu paměti a v boji proti Alzheimerově nemoci,“ říká profesor Bartoš. Do výzkumu je možné se přihlásit pomocí internetových stránek www.abadeco.cz.

21. záři je Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Foto TV Nova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *